e
sv

Amerika Vizesi Almak İçin Ne Gerekiyor?

Amerika birçok insanın gidip görmek istediği, hayallerini süsleyen ülkelerden bir tanesidir. Ama öncelikle Amerika'ya gitmek isteyenlerin vize başvurusu yapmaları ve gerekli olan evrakları tamamlamaları gerekmektedir. Vize başvurusu için her kesim insandan farklı evraklar istenmektedir bundan dolayı gidiş detayları önemlidir. Bizlerde bu yazımızda sizlere bu detaylarla ilgili bilgi vereceğiz.

Amerika birçok insanın gidip görmek istediği, hayallerini süsleyen ülkelerden bir tanesidir. Ama öncelikle Amerika’ya gitmek isteyenlerin vize başvurusu yapmaları ve gerekli olan evrakları tamamlamaları gerekmektedir. Vize başvurusu için her kesim insandan farklı evraklar istenmektedir bundan dolayı gidiş detayları önemlidir. Bizlerde bu yazımızda sizlere bu detaylarla ilgili bilgi vereceğiz.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika vizesi için öncelikle başvuru yapılmalıdır. Amerika vizesi başvurusu için yapılacaklar ;

  •  Vize başvuru formu tamamlanır.
  •  U. S. Vize adresine girildikten sonra hesap oluşturulur.
  •  Seyahat amacına göre kişi vize türü seçer.
  •  Başvuru sahibi kimlik bilgilerini girer.
  •  Pasaportun teslim edeceği PTT Şubesi seçilir.
  •  Başvurusu için ödeme yöntemi seçilir.
  •  Daha sonra randevu tarihi ve saati seçilerek onaylanır. Bu kısma kadar yapılan işlemler vize başvuru için işlemler olmaktadır. Daha sonra randevu için seçilen yere gidilerek başvuruların tamamlanması ve gerekli evrakların teslim edilmesi gerekmektedir.

Amerika Vize Başvuru Ücretleri

Amerika vizesi için farklı kesim insanlardan farklı evrakları istenmektedir. Neredeyse her iş kolu farklı evraklar hazırlamak zorundadır. Gelen evraklar herkesten istenen evraklardır. Ancak bazı durumlarda evrak değişikliği gerekebilir. Amerika vize türlerine göre de istenen belgeler değişiklik göstermektedir.

 Ziyaretçi, Amerika’dan transit geçiş vizesi, öğrenci, basın mensubu ve gazeteci, değişim programı içerisinde bulunan kişiler Amerika vizesi için 160 USD istenir.

 Geçici işçi, olağanüstü yetenekleri olan kişiler, sporcu, sanatçı ve gösteri insanları, kültürel değişim programı içerisinde yer alan kişiler, dini görev için gidecek olan kişiler, şirket içi transfer olacak kişiler Amerika vizesi için 190 USD vize ücreti öder.

 Anlaşmalı tüccar, yatırımcı ve işçi, ABD vatandaşının eşi ya da nişanlısı ise; Amerikan vizesi için 265 USD öder.

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Amerika’ya gidecek  başvuru sahiplerinin doldurması ve tamamlaması gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Öncelikle herkesten istenen vize türü ayırt etmeyen evraklar bulunur. Daha sonra kişilerden özel olarak istenen evraklar da Amerika vizesi evrakları arasındadır.

 Amerika vizesi için ortak evraklar;

 – DS 160 formu bu formu; göçmen olmayan kişilerin tüm bize türlerinde başvuru sahiplerin elektronik ortamda doldurduğu bu formun daha sonra onaylı çıktısını almak gerekmektedir.

 – Pasaport; vize başvurusu için öncelikli evrakların bir tanesi de pasaporttur. 10 yıldan eski olmayan dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli olan pasaporta sahip olmak gerekmektedir. Aksi taktirde vize başvurusu olumlu sonuçlanmayacaktır.

 – Eski ve yeni tüm zamanlara ait, pasaportlar başvuru için gerekli olan diğer evraklardır.

 – Başvuru sahibinin kimlik fotokopisinin ön ve arka yüzünün olması gerekmektedir.

 – 3 ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biyometrik fotoğraf gereklidir.

 – Seyahat rezervasyonu; seyahat edilecek araca dair rezervasyon belgeleri de vize başvurusu için istenen belgeler arasındadır.

 – Konaklama belgesi; Amerika’da geçirilecek süre boyunca kalınması planlanan yerin adres ve iletişim bilgileri başvuru için gerekli olan diğer evraklardır.

Sıradaki içerik:

Amerika Vizesi Almak İçin Ne Gerekiyor?