e
sv

Dizi Oyuncusu Olmak İçin Neler Gerekiyor?

Oyunculuk, her dönemin en gözde mesleği desek yalan söylemiş olmayız. Özellikle de genç arkadaşlarımız , dizi oyuncularının ışıltılı ve şaşalı hayatını gördükçe oyuncu olmayı daha da çok istemektedirler. Ama maalesef ki her isteyen oyuncu olamaz, ya da olur ama başarılı olamaz diyelim. Bizlerde size en popüler meslekler arasında yerini alan dizi oyuncusu nasıl olunur? Olmak için neler gerekiyor ? bunlardan bahsedicez.

Öncelikle dizi oyuncusu olmak için en gerekli olan şey yetenektir. Sonrasında o yeteneği geliştirmek için çok çalışmak gerekir. Genel olarak oyuncu olabilmek için şunlar gereklidir;

  • Yetenek,
  • Eğitim,
  • Çok Çalışmak,
  • Gözlem Yapabilme Kabiliyeti,
  • Duygusal Zeka,
  • Diksiyon,
  • Sesini İyi Kullanabilme,
  • Beden Dili,

Elbette bu özelliklerin dışında başka kriterlerde mevcuttur. Kendinizi kameraya sevdirmelisiniz ki ekranda hoş ve güzel durabilesiniz, yeteneklerinizi istediğiniz gibi sergileyebilesiniz.

1.Bilgi Hazneni Arttır

Bu en önemli maddedir. Oyunculuğun tarihini öğrenmek, oyunculuk ve sahne türleri ile ilgili bilgi edinmek, oyunculuğun metotlarını öğrenmek gibi bir çok bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Bunları arttırmak için oyunculuk ile ilgili kitapları okuyabilirsiniz. Böylece terimlere aşinalığınız artar. Ne kadar bilgili bir oyuncuysanız şansınız o kadar artar.

2.Oyunculuk Eğitimi Alın

Eğer bu işe başlamada kararlıysanız, öncelikle iyi bir kurumda eğitim almalısınız. Böylece yapacağınız iş ile ilgili bir fikir sahibi olmuş olursunuz, oyunculuğunuzu geliştirmiş ve çokça pratik yapmış olursunuz. Kamera önü oyunculuk eğitimi, tiyatro eğitimi ve sahne sanatları eğitimi alarak işe başlayabilirsiniz 🙂

3.Bir Ajansa Yazılın

Eğitiminiz aldıktan sonra bir cast ajansına yazılın ve iş hayatına atılın. Ajans deneme çekimlerinde ne kadar iyi performans gösterirseniz ajansların size iş yönlendirmesi de bir o kadar çok olur.

4.Rolünüzü Hissettirin

Eğer rolünüzü seyirciye geçiremiyorsanız, bu iş de çok da iyi değilsiniz demektir. Karakter rolü yapmayı çok iyi öğrenmeniz gerekiyor. Seyirciye rolünüzün duygu ve davranışlarını hissettirmeniz oyunculukta çok önemli bir noktadır.

5.Sabırlı ve Kararlı Olun

Bu yolda çok sabırlı olmanız gerektiğini asla unutmamalısınız. Eğer oyuncu olmak istiyorsanız biraz yolunuz olduğunu unutmayın. Çokça seçmelere katılacaksınız ve birçok kez reddedileceksiniz. Ama bu sizi yıldırmasın. Aksine daha çok hırslanın ve ileride çok iyi bir oyuncu olacağınıza emin olun.

Dizi oyuncusu olmak için, kamera karşında çok rahat olun, kendinizi asla kasmayın, gerektiği zaman doğaçlama yeteneğinizi kullanın, senaryoyu iyi okuyun ve anlayın, beden dilinizi çok iyi kullanın, settekilerle uyumlu sağlayın ve iyi ilişkiler kurun. Benim sizlere tavsiyem bu kadar. Her zaman kendinize güveniniz olsun. Böylece başarılı olacağınıza çok eminim 🙂

Sıradaki içerik:

Dizi Oyuncusu Olmak İçin Neler Gerekiyor?