e
sv

Etkili Bir CV(Özgeçmiş) Hazırlamak İçin Ne Gerekiyor?

CV hazırlama konusu iş hayatının başlangıcında önemli bir konumdadır. Ne kadar iyi bir CV hazırlarsanız iş başvurularınızda ön plana çıkmanız da kolaylaşır. Eğer bir iş başvurusunda bulunacaksanız ve kafanızda Nasıl CV yazacağım?, CV içerisinde ne olur? gibi sorular dolaşıyorsa sizler için 10 adımda nasıl CV oluşturulur ? püf noktalarını derledik.

1.En Başta Temel Bilgiler

Öncelikle tabi ki herkesin CV içeriği farklı olabilir. Ancak her CV’de belirli temel bilgilerin olması gerekmektedir. Bu temel bilgiler; İletişim bilgileriniz, eğitim bilgileriniz, iş veya staj geçmişiniz, becerileriniz, ilgi alanlarınız ve referans bilgilerinizdir.

2.Sunum Şekli

CV’nin güzel bir şekilde sunulmuş olması işvereniniz tarafından kabul görülebilir hale gelmesini sağlar. CV’nizin yazım düzeni ve tasarımı sade ve tertipli olmalıdır.

3.Sayfa Sayısı 2’yi Geçmemeli

CV’nizin kısa ve öz olması işveren tarafından tercih edilen bir husustur. CV’ye ayırılan süre kısa olduğundan deneyimlerinizi kısa ve öz olarak yazmanız onlar açısından daha iyi olacaktır. Laf kalabalığı yapmadan anlaşılır bir şekilde CV’nizi yazmanız işe alınma konusunda karşınızdaki kişinin ikna olmasını sağlar.

4.İşin Tanımını İyi Kavrayın

İş başvurularında belirtilen nitelikleri iyi okumanız gerekmektedir. Çünkü o niteliklere ait bir çalışmanızı CV’nize eklemeniz sizi öne geçirecektir. Mesela, iş başvurusu yazılım ile ilgili bir deneyim gerektiriyorsa okul zamanında yazılım ile ilgili bir kurstan aldığınız sertifikaya CV’nizde yer vermeniz sizin açınızdan çok daha iyi olacaktır.

5.CV’nizi Başvurduğunuz İşlere Özel Olarak Hazırlayın

CV’nizi başvurduğunuz her işe göre düzenlerseniz daha iyi olur. Çünkü her iş için istenen nitelikler farklıdır. Bundan dolayı bir CV hazırlayıp bütün işlere aynı CV’yi göndermeniz doğru olmaz. Başvurduğunuz iş ile alakalı tanımları , özellikleri iyi okuyup ona göre CV’nizi düzenlemeniz çok daha iyi olacaktır.

6.Nitelikleriniz Oldukça Önemli

İş başvurusunda yer alan becerilere sahipseniz başvuruda ön plana çıkmanız kaçınılmazdır. Bundan dolayı CV’nizde becerilerinizden bahsetmeyi unutmayın.

7.İlgi Alanlarınızı Gözden Geçirin

İşverenlerinizin dikkatini çekeceğiniz, farklı ilgi alanlarından bahsetmeniz sizi diğer CV’lerin önüne atacaktır. Aktif olduğunuz aktiviteleri CV’nize eklemeniz sizi daha ilgi çekici kılar.

8.Deneyimlerinizi Doğru Bir Şekilde İfade Edin

CV’nizde pozitif ve altını iyi doldurduğunuz fiilleri kullanmanıza dikkat edin. İş deneyimleriniz açıklayıcı ve anlaşır bir şekilde yazmanız da oldukça önemlidir.

9.Referanslarınızı Mutlaka Belirtin

Daha önce çalıştığınız işvereninizin size referans olması başvurduğunuz işlerde sizi son derece öne çıkarır. Eğer daha önce çalışmadıysanız üniversitede yakın olduğunuz bir profesörünüzün size referans olmasını isteyebilirsiniz.

10.CV’nizin Güncel Olmasına Dikkat Edin

CV’nizi ara ara güncellemeyi unutmayın. Bir iş başvurusu yaparken, CV’nize son zamanlarda yapmış olduğunu faaliyetleri eklemeniz de oldukça önemlidir.

Vermiş olduğumuz püf noktalarına uyduğunuz takdirde çok iyi bir CV ortaya çıkarmış olucaksınız. İş hayatınızda başarılar dilerim. Her şey gönlünüzce olsun 🙂

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Etkili Bir CV(Özgeçmiş) Hazırlamak İçin Ne Gerekiyor?