e
sv

MUTFAK ALIŞVERİŞİNDE TASARRUF ETMEK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?

Tasarruf, çok ama çok önemli bir konudur. Ülke ekonomimizin geldiği durum itibarı ile hepimizin dikkat etmesi gereken bir konu. Özellikle de gıda israfı tüm dünyanın en büyük sorunlarından biridir. Mesela sizin de markete çıkıp gereksiz birçok ürünle eve döndüğünüz olmuştur. Böylece, yemediğiniz fakat aldığınız ürünler evde bekleyip bozulacaktır ve bu hem gıda israfına yol açıcak hem de sizin bütçenizi olumsuz etkileyecektir. Şimdi ekonomik bir market alışverişi yapmak için ne yapmak gerekiyor? Gelin onlara bakalım.

1.Öncelikle Bir İhtiyaç Listesi Çıkar

Market alışverişine bir ihtiyaç listesi ile çıkarsan, ne alıcam diye düşünürken gereksiz birçok şey almaktan kurtulmuş olursun. Böylece de tasarruflu bir alışveriş yapmış olursun.

2.Ürün İçeriklerini Okuyun

Hem ekonomik hem de sağlıklı bir alışveriş yapmak istiyorsan mutlaka ürünün arkasında yer alan içerik kısmını okumalısın. Orada verilen bilgiler doğrultusunda zararlı besinleri vücuduna sokmak istemeyeceğinden onları almayıp ekonomik bir alışveril yapmış olacaksın.

3.Yiyeceklerin Doğru Bir Şekilde Saklayın

 Elbette öncelikli olan, evde yaşayan kişi sayısına göre alışveriş yapılması gerektiği. Fakat “evde bulunsun” diye bol bol aldığınız yiyecekler varsa onları nasıl saklayacağınızı iyice öğrenmelisiniz. Bu sayede tasarruf edip evinizdeki gıda israfını da önlemiş olursunuz.

4.İndirimleri Takip Edin

Marketlerin haftanın belli günlerinde yaptığı “halk günü” indirimleri ve kampanyalar daha ekonomik bir şekilde market alışverişi yapmanıza yardım edecektir.

5.Mevsiminin Ürünlerini Almaya Çalış

Özellikle meyve ve sebzeler için bu koşul çok önemlidir. Mevsiminde olmayan meyve sebzeler diğerlerine nazaran çok daha pahalı olur. O yüzden kışın kış meyve ve sebzelerini, yazın da yaz meyve ve sebzelerini almaya özen gösterin.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

MUTFAK ALIŞVERİŞİNDE TASARRUF ETMEK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR?