e
sv

Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Neler? Ne Gerekiyor?

Öncelikle ev veya araba sahibi olmak için , sonrasında evlenmek, üniversiteye gitmek gibi her türlü ihtiyacımız için bankaların bizlere sunmuş olduğu bireysel krediler acil nakit ihtiyacımız için imdadımıza koşuyor. Ancak kredi talebimizin olumlu sonuçlanması için bazı şartları sağlamamız gerekmektedir. İşte o şartlar;

Kredi Notu

Kredi notu, kredi alabilmek için en önemli faktördür. Kredi notu, kişinin finansal geçmişindi içeren bir not sistemidir. Bankalar değerlendirmeye alırken öncelikle bu noktaya bakar, eğer notunuz yüksekse kredi almanız çok yüksek ihtimaldir.

– 0-699 Riskli

– 700-1099 Orta riskli

– 1100-1499 Az riskli

– 1500-1699 İyi

– 1700-1900 Çok İyi kabul edilmektedir.

Sigortalılık Süresi

Bankaların kredi verirken dikkat ettiği bir diğer husus da sigortalılık süresidir. Bankalardan istenen sigorta süresi bankadan bankaya değişmekle birlikte genel olarak minimum 3 ay istenmektedir.

Gelir Durumunuz

Eğer yüksek meblada bir kredi çekmek istiyorsanız gelirinizin de yüksek lması gerekmektedir. Yasal olarak aylık ödeyeceğiniz taksit tutarınız, gelirinizin yüzde ellisini geçemez. Bundan dolayı da geliriniz, çekmek istediğiniz kredi tutarıyla doğru orantılıdır.

Gereken Diğer Şartlar

Yaş sınırı, kredi çekebilmek için 18 yaşını doldurmanız gerekmektedir. Bunun yanında bazı kredi türlerinde de belirli koşulları sağlamanız gerekmektedir.

Konut Kredisi: Satın alacağınız konutun satış değerinin %25’i kadar bir peşinatınız olması gerekmektedir.

Taşıt Kredisi: Satın alacağınız aracın fatura bedeli üzerinden bir kredilendirme gerçekleştirileceğinden dolayı peşinatınız olmalıdır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartlar Neler? Ne Gerekiyor?