e
sv

Kabızlıktan Kurtulmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Kabızlık, herkesin dönemsel olarak sorun yaşadığı bir durumdur. Bazen çok katı beslenmemizden, bazen yeteri kadar su tüketmememizden, bazen stresten yada bağırsaklardaki bir sorundan dolayı kabızlık çekeriz. Kabızlığı önlemenin bazı yolları vardır. Ancak eğer bu yöntemlerle geçmiyor ve çok sık bu sorunu yaşıyorsanız bir doktora görünmenizde fayda var. İşte kabızlığı geçirmenin bazı yolları;

1.Öncelikle yeteri kadar su almalısınız. Eğer ihtiyacınız kadar su tüketmiyorsanız kabızlık sorunu yaşamanız kaçınılmazdır.

2.Meyve ve sebze gibi lif bakımından zengin besinleri tüketmeniz kabızlığın önüne geçebilirsiniz.

3.Beslenmenizi sık sık ve az miktarlarda yapın. Uzun süre aç kalmanız da sizi kabız yapar.

4.Tuvalet kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Özellikle sabah saatleri ve yemeklerden sonra mutlaka tuvalete gitmeye çalışın.

5.Tuvaletinizi asla ertelemeyin. Tuvalet tutmak da kabızlığı tetikleyen bir faktördür.

6.Yürüyüşü ihmal etmeyin. Çünkü bağırsaklarınızda siz hareketli oldukça hareketlenir. Haftada 3 gün 1 saatlik bir yürüyüş bağırsaklarınızı düzene sokacaktır.

7.İshal yapıcı ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktor onayı almalısınız. Aksi takdirde fazla miktarda ishal yapıcı ilaç kullanımı bağırsaklarınızı tembelleştirecek ve kabızlığı kronikleştirecektir.

8.Kuru erik ve kahve bağırsakları hızlandırmaya yardımcı müthiş besinlerdir. Bunların tüketimine mutlaka önem gösterin. Her gün bir avuç erik ve sabahları içilen kahve bağırsaklarınızın çalışmasına yardımcı olacaktır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Kabızlıktan Kurtulmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?