e
sv

Kalp Krizinden Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Kalp, uzun ve sağlıklı yaşayabilmemiz için gözümüz gibi bakmamız gereken organların başında gelir. Ona iyi bakmamız, kalp hastalıklarından korunmamız için yaşamımızda değiştirmemiz gereken ve dikkat etmemiz gereken birkaç nokta vardır. Birazdan okuyacağınız noktalara dikkat eder ve uygularsanız, hem sağlınızı hem de kalbinizi çok mutlu etmiş olursunuz;

1.Kendine Güzel Bir Yaşam Alanı Seç

Ne kadar az kirliliğe ve gürültüye maruz kalırsanız o kadar iyi. Ya kalabalık şehirlerden taşınıp daha sakin şehirlere taşının, ya da evinizi gürültüden uzak daha sakin semtlerden seçin.

2.Tabii Ki De Sağlıklı Beslen

Bolca sebze, meyve ve lifli yiyecekler tüketmen genel sağlığın gibi kalp sağlığın için de çok önemlidir. Tansiyon, kolesterol ve kan değerleri kalp sağlığı için oldukça önemlidir. Bundan dolayı tuz ve şeker tüketimini de sınırlandırmalısın.

3.Sporunu Eksik Etme

Düzenli olarak yapacağınız egzersiz sizi kalp hastalıkları ve kalp krizi riskinden korunacaksınız. Ancak 35 yaşından sonra çok fazla efor gerektiren bir egzersiz yapmamalısınız. Çoğu insan için en ideal egzersiz yürüyüştür.

4.Stresten Uzak Dur

Stres hormonlarının artmasıyla beraber kan yoğunluğu artar ve bundan dolayı kalp krizi riski de artar. Bu yüzden elimizden geldiğince stresten uzak durmalıyız. Bunun için gün içinde nefes egzersizleri yapabilir, temiz havada yürüyüş yapabilirsiniz.

5.Doktor Kontrollerini AksatmaEğer aileniz kalp hastalığı varsa, kendinize çok dikkat edemiyorsanız mutlaka bir doktora başvurun. Düzenli olarak kan yağlarını, tansiyonunuzu ölçtürün.

6.Sigara ve Alkol Tüketme

Alkol ve sigara kalp krizini tetikleyen 2 kötü alışkanlıktır. Bu alışkanlıkları mutlaka bırakmalısınız. Eğer ki kendi çabanızla bırakamıyorsanız mutlaka bir uzman desteği alın.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Kalp Krizinden Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?