e
sv

Covid 19’dan Korunmak İçin Ne Gerekiyor ?

2019 un sonundan itibaren hayatımızda etkili olan Covid-19 , 2021’de de hayatımızda olacağa benziyor. Pandemi halk sağlığı açısından salgında korunmanın önemini bir kez daha hissettirdi. Covid-19'dan çıkarılan dersler bize başka olası salgınlarda nasıl davranmamız gerektiği konusunda büyük bir deneyim kazandırdı. Kişisel hijyenin ve sosyal mesafenin sağlık açısından bizlere faydası bu dönemde görüldü.

2019 un sonundan itibaren hayatımızda etkili olan Covid-19 , 2021’de de hayatımızda olacağa benziyor. Pandemi halk sağlığı açısından salgında korunmanın önemini bir kez daha hissettirdi. Covid-19’dan çıkarılan dersler bize başka olası salgınlarda nasıl davranmamız gerektiği konusunda büyük bir deneyim kazandırdı. Kişisel hijyenin ve sosyal mesafenin sağlık açısından bizlere faydası bu dönemde görüldü.

1. En iyi önlem Maske Mesafe Hijyen

En iyi önlem Maske Mesafe Hijyen

Covid-19’a karşı alınabilecek en iyi önlem, maske takmak ve dış mekanlarda dahil insanlarla yüzyüze gelmekten kaçınmaktır. Covid-19’a karşı pek çok şey tavsiye edilse de bu tariflerin herkes için faydalı olmayacağı hatta bazen fayda yerine zarar getireceği söylenebilir. Şimdiye kadar Covid-19’a iyi geldiği söylenen pek çok takviye ve ilaç gündeme geldi. Bunlardan bazılarının ise vücudu desteklediği ve metobalizmayı düzenlediği biliniyor.

2. COVİD-19’dan Korunmak İçin Ne Gerekiyor ?

COVİD-19’dan Korunmak İçin Ne Gerekiyor ?

Demir desteği Covid için koruyucu bir görev görüyor.

Demir neden önemlidir, vücuda ne faydası var? 

Demir bilinen adıyla D vitamini kandaki oksijenin taşınmasında görevlidir. Ülkemiz toprakları Demir açısından fakir olduğu için toplumun 3’te 1’inde  Demir eksikliği görülür. Demir eksikliği birçok hastalığa zemin hazırlar ve bağışıklığın düşük olmasına sebeptir. Çocuklarda büyüme geriliğine yol açarken ve yetişkinlerde tedavi sürecini yavaşlatır. COVİD-19 için önerilen Demir takviyesi D3’tür. Demir vitamini ilaçları piyasada iki çeşitle bulunuyor bunlar D+2, D+3 olarak reçetelendirilir. Fe+ olarak da reçetelerde yazan Demir vitaminin D+3 olanı daha yoğun ve faydalı. Covid-19 için tavsiye edilen Demir takviyesi D3 K2 olarak biliniyor.

 Demir’in vücutta emilimini sağlamak için C vitamini ile aynı anda almak gereklidir. Demir ve C vitamini aynı anda alındığında, Demir bağırsaklarda en yüksek oranda fayda sağlar. Demir’in etkisini çoğaltmak için aç karınla almak, süt ve süt ürünleri ile arasında 1 saat zaman geçmesi gerekiyor. Demir’in etkisini azaltan içeceklerse çay ve kahve.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Covid 19’dan Korunmak İçin Ne Gerekiyor ?