e
sv

Kontakt Lens Kullanımı

Kontakt Lens kullanımı oldukça özen gösterilmesi gereken bir iştir. En önemli aşaması da lens bakımıdır. Lenslerinizi gözünüze takmadan önce ellerinizi güzelce yıkamalısınız. Daha sonra ise lensinizi solüsyonu yardımıyla iyice temizlemelisiniz.

En ufak bir toz ya da kir olduğunda zaten lensiniz gözünüze batacaktır. Lensinizi ise lens kutusu içerisinde saklamalısınız. Ellerinizi yıkarden de parfüm, yağ ve herhangi bir kimyasal içeren sabunla yıkamamalısınız. Kurularken kullandığınız havlunun da pamuklu olmaması gerekiyor. Akdi takdirde ellerinize iplik yapışabilir ve lensi takarken sıkıntı çıkabilir.


Kontakt Lens Nasıl Takılır?
Ellerinizi iyice yıkayın ve gözünüzde makyaj olmamasına dikkat edin. Kontakt lensi önce kabında çıkarın. Lensin çıkıntılı tarafını parmağınızın ucuna koyun. Solüsyonu ile temizleyin. Gözünüzün beyaz kısmına lensi yapıştırın. Daha sonra ise sağa sola doğru gözünüzü kırpmadan hareket ettirin. Kontakt lens otomatik olarak göz bebeğinize oturacaktır.


Kontakt Lens Taktıktan Sonra Ne Yapılmalı?
Kontakt Lensi taktıktan sonra gözlerinizi ovuşturmamalısınız. Kirli ellerinizi gözlerinize vurmamanız gerekiyor. Lensler gözünüzde rahat değilse, çıkarıp temizlemeli ve tekrar takmayı denemelisiniz. Ancak lensi taktıktan sonra bulanık görüyorsanız lens bozulmuş ya da çizik olabilir. Direkt çöpe atmalısınız. Uzun ömürlü lens de kullansanız, lensi mutlaka gözlerinizden çıkarıp gözlerinizi dinlendirin. Göz kuruluğu yapmaması için göz damlası kullanabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Kontakt Lens Kullanımı