e
sv

Meslek Seçimi Nasıl Yapılmadılır?

Mesleğimi seçerken nelere dikkat etmeliyim ?

Mesleğimi seçerken nelere dikkat etmeliyim ?

Meslek seçimi yaparken,

1) Öncelikle kendinizi tanımalısınız, ne istediğinizi, kim olmak istediğinizi ve şuandan sonraki hayatınızı nasıl devam ettirmek istediğinizi kendinizi tanıyarak bulabilirsiniz. Hangi iş alanlarını sevdiğinizi, nelere yatkın olduğunuzu ya da neyi yapıp neyi yapamayacağınızı kendinize sormalısınız. 

Mesela kendisini kan tutan birinin hemşire ya da doktor olup hasta tedavi etmesi, içine kapanık birinin avukat olup insan savunması ne kadar olanaksız di mi? Bu yüzden ideallerinizi belirlemelisiniz.

2) Meslekleri araştırabilirsiniz, kendinizi tanıdıktan sonra meslekleri de tanımakta fayda var. Bazı meslekler bildiğimizin ötesinde fazla iş yapıyor olabilir. Hangi meslek ne iş yapar? Çalışma şartları neler? Çalışma alanları neler? İş imkanı var mı? Bu sorulara cevap bulmalısınız.

3) Üniversiteyi tanıyabilirsiniz, mezun olan kişiler ile konuşabilir ya da merak ettiğiniz bir şey varsa üniversiteyle iletişime geçebilirsiniz. 
-İlgi alanlarınızı, yeteneklerinizi, yatkınlıklarınızı bulmakta zorlanıyorsanız;
Okulunuzdaki PDR öğretmenlerinizden yardım alabilirsiniz,
İnternette bulunan size fazlasıyla soru soran ve size sizi tanıtan testleri uygulayabilir hangi mesleğe daha yatkın olduğunuzu grafik şeklinde görebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Meslek Seçimi Nasıl Yapılmadılır?