e
sv

Deprem Anında Ne Yapmamız Gerekiyor?

Her an deprem olabileceğini unutmamalı ve bilinçli olmalıyız. Uzmanlar tarafından yapılan uyarıları ve deprem esnasında gerçekleştirilmesi gereken davranışları sıralayalım.

Her an deprem olabileceğini unutmamalı ve bilinçli olmalıyız. Uzmanlar tarafından yapılan uyarıları ve deprem esnasında gerçekleştirilmesi gereken davranışları sıralayalım.

1. Evinizde Güvenlik Önlemleri Alın

Evinizde Güvenlik Önlemleri Alın

Öncelikle evinizi güvenli bir kale haline getirmelisiniz. Eğer deprem bölgesinde yaşıyorsanız, işe evinizi depreme hazırlıklı bir hale getirerek başlayabilirsiniz. Örneğin; yatağınız cam kenarında ise onu duvar kenarına taşıyabilirsiniz. Bu durum depremin gece gerçekleştiği anda can güvenliğinizi daha da arttıracaktır. Odalarda bulunan gardırop ve dolapları duvara güçlü bir şekilde sabitlemelisiniz. Cam ve ayna gibi eşyaları kırılmaz film ile kaplamalısınız. Bu durum sizleri deprem anındaki yaralanmalardan koruyacaktır. Aynı zamanda deprem esnasında gaz ve su kaçaklarını önlemek için otomatik kapatma cihazlarından kullanmanızı öneririz.

2. Deprem Çantası Hazırlayın

Deprem Çantası Hazırlayın

Deprem çantanızı hazır bir şekilde kolayca ulaşabileceğiniz noktalarda tutun. İçerisine pil, lamba, düdük, su, yiyecek, ilaç vb. gibi malzemeleri koymalısınız. 

Yaşadığınız evin uzmanlar tarafından dayanıklılığı test edilerek deprem sigortası yapılmalıdır.

3. Deprem anında evdeyseniz

Kesinlikle panik yapmamalısınız. Her ne kadar zor olsa da kendinizi korumalısınız. Öncelikle sabitlenmemiş raflar ve dolaplardan uzak durmalısınız. Deprem anında asla evden çıkmaya çalışmayın. Ayrıca balkon ve pencerelere yaklaşmamalı, kesinlikle asansör kullanmamalısınız. Yapmanız gereken tek şey yere dizlerinizin üzerine çökerek kafanızı elleriniz ile korumaktır. Hayat üçgeni oluşturduktan sonra, yavaşça duvara sabitlenmiş dolap veya içi dolu sandık, koltuk veya yatak gibi hareket edemeyecek eşyaların yanına gidip sakince sarsıntı geçene kadar bu pozisyonda bekleyin.

4. Deprem Anında Dışarıdaysanız

Enerji hatları ve direklerden, ağaçlardan, binalardan, duvar diplerinden uzak durmalısınız. Açık bir araziye giderek hayat üçgeni oluşturup çevreden gelebilecek tehlikelere karşı kendinizi hazırlayın. Toprak kayması olabilecek, taş veya kaya düşebilecek yamaçlardan uzak durun.

5. Deprem anında arabadaysanız

Sakin olmalı ve durabileceğiniz güvenli bir alanı hemen bulmalısınız. Elektrik direkleri, yüksek binalar ve ağaçların yanına kesinlikle park etmemelisiniz. Sarsıntı bitene kadar aracınızdan inmemelisiniz. Eğer tünel veya kapalı bir otoparktaysanız, araç dışına çıkıp aracınızın yanına yan yatarak ellerle baş ve boynunuzu korumalısınız.

6. Deprem anında toplu taşımadaysanız

Sakinliğinizi elden bırakmamalısınız. Metro veya trendeyseniz gerekmedikçe inmeye çalışmamalısınız. Elektriğe kapılabilir veya diğer hattan gelen başka bir trenin altında kalma tehlikesi yaşayabilirsiniz. Bu nedenle sarsıntı bitinceye kadar metro ya da trenin içinde askı veya korkuluklara tutunmalı, personelin verdiği talimatlara uymalısınız. Toplu taşıma araçlarından inerken aceleci davranmamalı, sakin bir şekilde kimseyi ezmeden aşağı inmelisiniz.

Sıradaki içerik:

Deprem Anında Ne Yapmamız Gerekiyor?