e
sv

Kadına Şiddeti Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir

Günümüzde hem Türkiye’de hem de Dünya’da şiddet ve kadına yönelik şiddet maalesef ki en çok yaşanan sosyal sorunların başında gelmektedir. Kadına karşı şiddetin önlenmişi Türkiye için önlenmesi çok acil bir konudur.

Günümüzde hem Türkiye’de hem de Dünya’da şiddet ve kadına yönelik şiddet maalesef ki en çok yaşanan sosyal sorunların başında gelmektedir. Kadına karşı şiddetin önlenmişi Türkiye için önlenmesi çok acil bir konudur. Maalesef bir gün içinde birçok kadınımız vahşice katlediliyor. Bunun için öncelikle kamu yönetimi elindeki tüm hukuksal gücü, araçları en etkin şekilde kullanması gerekiyor.

Şu ana kadar tüm vahşice katledilen kadın kurbanlarımızın acısını derinden hissettik. Faillerin cezalandırılma biçimlerine adalet karar veriyor, fakat ne idam ne hadım katledilen kadınlarımızı geri getirmeyecektir. Öncelikle bence yetkililerin “kadına şiddet” olaylarını azaltmak ve engellemek için eylem planlarını acil bu doğrultuda hazırlaması gerektiğini düşünüyorum.

Erkeklerin Zihniyetlerini Tartışmamız Gerekiyor

Öncelikle her şey ailede başlamaktadır. İlgisiz, vurdumduymaz, hastalıklı aile ortamlarında hastalıklı çocuklar yetişiyor. Böyle bir ailede çocuğun fiziksel ve duygusal şiddet görmesi, taciz ve tecavüze uğraması maalesef kaçınılmaz oluyor. Bunun sonucunda değersizlik, aşağılanma ve sevilmeme duyguları öne çıkıyor. Böyle yetişen çocuklar bir başkasına şiddet göstermeye yöneliyor. Ayrıca katledilen kadınların arkasından “ne giyiyordu, o saatte neden dışarıdaydı, ne yaptı da tahrik etti” diye konuşmak da son derece hastalıklı ve iğrenç bir düşüncedir. Kadınların cinsel sapıklar tarafından kurban edilmesinin ne güzellikleriyle, ne kıyafetleriyle, ne de kahkaha atmalarıyla hiçbir ilgisi yoktur.

Psikolog, Psikolojik Danışmanların Görevlendirilmesi Gerekiyor

Hastalıklı varlıklar tarafından vahçice işlenen suçlar, suçlu yerine kurbanı suçlayan söylentilerde bulunarak, suça bahaneler üreterek, kadınların özgürlüklerini elinden alarak kesinlikle engellenemez. Böyle yaklaşımlarla sadece kadına yönelik nefreti arttırır ve hastalıklı varlıkların suç işlemek için daha çok cesaretlenmesine neden olur. Her şey ailede başlıyor demiştik, önlem ve çözümler de ailede başlamalıdır. Evlenmeden önce bireylere evliliğe ve cinselliğe karşı eğitim verilmesi son derece önemlidir. Bunun için ülkemizde bulunan psikolojik danışmanların görevlendirilmesi gerekmektedir. Kişilerin adalet duygusunun geliştirilmesi, hak ve özgürlüklere karşı toplumun bilinçlendirilmesi gibi konularda yetkililerin destek olması gerekmektedir. Çocukların şiddet içerikli oyunlar oynamaması, gençlerin mazoşist görüntüler izlememesi ve bunlara erişimlerinin engellenmesi büyük önem taşımaktadır.

Kadına yönelik şiddetin engellenebilmesi için, şiddet uygulayabilecek kişilerin öncelikle yetiştirilmemesi gerekiyor. Bunun için;

  1. Çocuklara cinsel eğitimin anaokulundan itibaren verilmesi,
  2. Ergenlik çağından önce ve evlenmeden önce cinsel danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin verilmesi,
  3. Evlilik öncesi “Evlilik Ehliyeti” verilmesi ve bunun düzenli olarak kontrol edilip gözden geçirilmesi, ailelere psikolojik destek, eğitim ve seminerler gibi bilgi amaçlı faaliyetlerin uygulanması gerekmektedir.

Sıradaki içerik:

Kadına Şiddeti Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir