e
sv

Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin Ne Yapmamız Gerekir?

Kalın kitaplar ya da küçük yazılmış uzun ve kalabalık yazılar gözünüzü korkutabilir dolayısıyla ilk önce gazete, dergi ya da ince kitaplar okuyarak başlayabilirsiniz. Özellikle bu okuyacağınız şeyler size hitap etmeli eğer etmiyorsa sıkılıp bırakmanız doğal olacaktır.
 1. Kalın kitaplar ya da küçük yazılmış uzun ve kalabalık yazılar gözünüzü korkutabilir dolayısıyla ilk önce gazete, dergi ya da ince kitaplar okuyarak başlayabilirsiniz. Özellikle bu okuyacağınız şeyler size hitap etmeli eğer etmiyorsa sıkılıp bırakmanız doğal olacaktır.   
 2. Bir üst maddede değindiğim gibi size hitap eden yani ilginizi çeken şeyleri okumanız hem sizi sıkmayacaktır hem de okurken çabucak bitsin diye beklemeyeceksiniz. Mesela, gündemi takip etmeyi seven biri iseniz günlük gazeteleri okumak keyifli olabilir. Gerilim filmleri izlemeyi seviyorsanız (içerik tercihi size kalmış) ona göre bir kitap alıp (başlangıçta ince olsun) onu da okuyabilirsiniz.
 3. Seçtiğin kitabın içeri hakkında YouTube Kitap Önizlemelerine göz atabilirsiniz.
 4. Okuduğunuz kitap, dergi ne olursa olsun bunları not edin. Bu okuma şevkinizin artmasına yardım olabilir.
 5. Alışkanlığınızı elde edene kadar okumak için genel olarak sakin ortamlar tercih etmelisiniz, çünkü okuduğunu anlama mevzusu biraz zamanınızı alacaktır. Dolayısıyla başlangıçta kolay anlayabileceğiniz sakin ortamlar yararınızadır.
 6. Kendinize bir okuma ya da sayfası ayarlayabilirsiniz, başlangıçta 10-15 dakika ile başlayarak bu süreyi gün geçtikçe arttırabilirsiniz. Eğer kısıtlı yapmayı sevmiyorsanız vakit olarak da ayarlama yapabilirsiniz. (Örneğin; gece yatmadan oku, öğlen yemek yemeden oku gibi.)
 7. Okumaya başladığınız kitaptan sıkılmaya başladığınızda başka bir kitaba başlayın. Eğer kitabı sevmezseniz okumakta istemeyeceksinizdir bu durumda ilerleyemezsiniz. Kulağa yersiz geliyor olabilir lakin alışana kadar böyle devam edebilirsiniz.
 8. Okuduğunuz kitapları arkadaşlarınıza anlatmayı deneyin, bu durum sizin de daha iyi anlamanızı sağlar ve mutlu edebilir. 
  Arkadaşlarınızla kitap değişikliği yapmak güzel olabilir.
 9. Son olarak da, hayatınızda bir okuma eksikliği hissedene kadar uygulamalara devam edin. Zira kitaplarda birer sadık dosttur. 
etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin Ne Yapmamız Gerekir?