e
sv

Saç Sağlığı için Kullanılması Gereken Vitaminler

Saç sağlığı için almanız gereken belirli vitamin ve mineraller vardır. Bunlardan yeteri kadar almıyorsanız, saç dökülmesi ise karşı karşıya gelebilirsiniz.

Saç sağlığı için almanız gereken belirli vitamin ve mineraller vardır. Bunlardan yeteri kadar almıyorsanız, saç dökülmesi ise karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu önemli besinleri hangi besinlerden alabileceğiniz öğrenin ve takviyeye başlayın. Ancak tüm bunları yapmadan önce bir doktora danışarak saç dökülmenizin nedenini belirleyebilirsiniz. Sonrasında vitaminlere başlamak daha doğru olacaktır. Vitamin söz konusu olduğunda, fazla almak zararlı olabilir.


Biotin
B7 vitamini Biotin, saç sağlığı için gereken en önemli vitaminlerden biridir. Düşük seviyelere indiğinde saç dökülmelerine, kırılgan tırnaklara ve deri döküntülerine neden olabilir. Hamileyseniz, epilepsi hastasıysanız, emziriyorsanız, antibiyotik kullanıyorsanız B7 almamaya özen gösterin.


Demir
Vücudumuzda bulunan kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıması için demire ihtiyacı vardır. Demir oranı düşük seviyelere inerse saç sağlığınız da olumsuz etkilenebilir. Saç dökülmesi, yorgunluk, soluk cilt gibi belirtiler demir eksikliğine işaret eder.


C Vitamini
C vitamini yediğiniz yemeklerdeki demiri daha iyi emmenize yardımcı olur. Bu yüzden dolaylı da olsa saç sağlığı için önemlidir.


Çinko
Saçınızda ve diğer hücrelerde protein yapımında önemli bir yeri vardır. Saç dökülmesi yaşıyorsanız, bir doktora danışarak kan testi yaptırın. Akabinde ise çinko tedavisine başlayabilirsiniz.


Saç dökülmesi problemiyle karşı karşıyaysanız kesinlikle beklemeyin. Beklediğiniz ve ertelediğiniz her an saçınız için geri dönüşe olmayan hastalığa sebep olabilir. Öncelikle kan testi yaptırın ve sonrası ise doktorunuzun verdiği vitamin ve ilaçlarla tedavi olun.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Saç Sağlığı için Kullanılması Gereken Vitaminler