e
sv

Polis Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Polis olmak isteyenler için mesleğe adım atacakları 3 kurum bulunuyor. POMEM'lerde (Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü) 6 ay eğitim ile, PMYO' larda (Polis Meslek Yüksek Okulu) 2 yıl eğitim ile ya da PAEM'lerde (Polis Amir Eğitim Merkezleri) 11 aylık eğitim sonunda adaylar polisliğe giriş yapabilirler.

Polis olmak isteyenler için mesleğe adım atacakları 3 kurum bulunuyor. POMEM’lerde (Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü) 6 ay eğitim ile, PMYO’ larda (Polis Meslek Yüksek Okulu) 2 yıl eğitim ile ya da PAEM’lerde (Polis Amir Eğitim Merkezleri) 11 aylık eğitim sonunda adaylar polisliğe giriş yapabilirler.

Polis olmak için gerekli şartları taşıyan adaylar polislik hedeflerine ulaşabilmeleri için yazılı, sözlü ve fiziksel sınavları başarıyla geçmeleri gerekmektedir.

En az Lise mezunu olan adaylar polislik için başvuruda bulunabiliyorlar. Bir diğer şart ise üniversiteye giriş sınavından polis akademisi tarafından belirlenen baraj puanının üzerinde bir puan almalıdır.

Polis olmak için Yüksek Okula giriş sınavına başvurular, her yıl Polis Akademisi Başkanlığı tarafından belirlenen tarihlerde Polis Meslek Yüksek Okul Müdürlüklerine şahsen gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Polis akademileri, Emniyet Teşkilatlarında memur, amir ve yönetici ihtiyacını karşılamak üzere ön lisans, lisansüstü eğitim-öğretim, bilimsel araştırma, yayın ve danışmanlık yapan, bünyesinde fakülte, enstitü ve polis meslek yüksekokulları bulunan bilimsel özerkliğe sahip yükseköğretim kurumudur.

Polis Olmak İçin Genel Şartlar

  • TC Vatandaşı Olmak
  • Lise, Lisans Ve Ön lisans Mezunu Olmak 
  • Yurtdışından Mezun Olan Adaylar İçin Denklik Belgesi
  • KPSS Taban Puanını Geçmek
  • 18 Yaşını Tamamlamış Olmak
  • 30 Yaşından Gün Almamış Olmak
  • Tüm adayların sağlık yönetmeliği şartlarını taşıyor olması, silah taşımaya engel bir durumun bulunmaması ve herhangi bir yüz kızartıcı ceza almaması gerekiyor.
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Polis Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?