e
sv

Bağışık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Özellikle içerisinde bulunduğumuz dönemde sıkça duyduğumuz bağışıklık sistemi kavramı. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerin hastalıklarla daha iyi mücadele edebildiği de bilinir. Tüm bunlar aklımıza ''Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz?'' sorusunu getirir. Bu yazımızda temel olarak bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebileceğimizden bahsettik.

Özellikle içerisinde bulunduğumuz dönemde sıkça duyduğumuz bağışıklık sistemi kavramı. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerin hastalıklarla daha iyi mücadele edebildiği de bilinir. Tüm bunlar aklımıza ”Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz?” sorusunu getirir. Bu yazımızda temel olarak bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebileceğimizden bahsettik.

1. VİTAMİN VE MİNERALLER KULLANIN

VİTAMİN VE MİNERALLER KULLANIN

Bir çok meyve ve sebzede bulunan A,D,C,E vitaminlerinden bolca yararlanmalısınız. Ayrıca taneli tahıllar ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunan folik asitten, kırmızı et, beyaz et gibi hayvansal kaynaklarda bolca bulunan demirden, sarımsak, ton balığında bolca bulunan ve bağışık sistemini aktif hale getiren selenyumdan bolca yararlanın.

2. SAĞLIKLI YAĞLAR TÜKETİN

SAĞLIKLI YAĞLAR TÜKETİN

Zeytinyağı, balık yağı gibi sağlıklı yağlar; vücudumuzda inflamasyonu azaltıcı etki gösterir. Yeterli miktarda inflamasyon yani iltihaplamanın olması patojenlerle savaşta vücudumuzun kullandığı silahlardan biridir

3. RAFİNE ŞEKERİ AZALTIN

RAFİNE ŞEKERİ AZALTIN

Rafine şekerleri fazla miktarda tüketmek obezite ve diyabet için önemli bir risk faktörüdür. Hem obezite hem diyabet vücut direncinizi azaltır ve enfeksiyona olan yatkınlığınızı artırır.

4. SİGARAYI BIRAKIN

SİGARAYI BIRAKIN

Sigara içerisinde bulundurduğu zararlı kimyasallardan dolayı pek çok sağlık problemlerine neden olur. Ayrıca solunum sıkıntısı yaratır. Tüm bunlar bağışıklık sistemini olumsuz etkileyeceğinden sigarayı bırakmak bağışıklık sistemimizi güçlendirmek açısından oldukça önemlidir.

5. YETERLİ UYKU

YETERLİ UYKU

Yetişkinler için en az 7 saat, çocuklarda ise en az 8-10 saatlik uykunun sağlam bir bağışıklık sistemi için çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Bebeklerde bu süre daha da uzayabilir. Uyku süresinin yanı sıra uyku kalitesinin de yeterli olması gerekir. Karanlıkta, telefon gibi elektronik araçlardan uzakta uyumak, uyku kalitenizi artırmaya yardımcı olur.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Bağışık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmak Gerekir?