e
sv

Karın Ağrısından Kurtulmak İçin Ne Gerekiyor?

Karın ağrısı birkaç nedenden dolayı aniden gelişebilir işte bu nedenlerden bazıları.

Karın ağrısı birkaç nedenden dolayı aniden gelişebilir işte bu nedenlerden bazıları.

1. Gaz ve şişkinlik ağrısı. En çok görülen karın ağrısı sebebi gaz sancısıdır

Mide gazı stres altında ve üzüntü durumlarında vücudun verdiği bir uyarıdır. Yenilen yiyeceklerde mideyi zayıflatarak gastrit oluşmasına sebep olur. Mide en hassas ve bakıma muhtaç organlarımızdan birisi. Asitli içecekler, yağlı ve  baharatlı yiyecekler midenin en zararlılarından. Mide asidinizi düşürterek gastrit sancını hafifletebilirsiniz. Mide asidi inhibatörü olan çiğneme tabletleri en hızlı şekilde mide gazınızı düşürür. Midenizde enfeksiyon durumları için doktora danışarak antibiyotik kullanmanız bu hastalığın kalıcı olmasını engelleyecektir.

Bağırsak iltihabı. Bağırsak iltihabı ani gelişen rahatsızlıklardan birisidir. Bağırsak gazına, kabızlığa, kusmaya, karın ağrısına sebep olabilir. Doktora danışarak spazm önleyici ve ağrı kesici ilaçlar alarak bağırsak spazmı ağrısını hafifletebilirsiniz.

İdrar yolu iltihabı. İdrar yolları vücudun dışa açılan ve özellikle kadınlarda kolay enfeksiyona yakalanan bölgelerindendir. Umumi tuvaletler ve havuz gibi yerlerde kolayca idrar yolu enfeksiyonuna neden olan mikroplara maruz kalabilirsiniz. İdrar yolu iltihabı idrar sökücü ilaçlar, antibiyotik ve ağrıkesici ile tedavi edilir. Doktorun uygulayacağı tedaviyi dikkate alınız. Evde ise bol su içmek, limon, limon suyu, nanelimon gibi sindirim sistemi temizleyici gıdalar tüketmek idrar yolu iltihabı ağrınızı hafifletir.

İshal veya kabız. Kabızlık sorunu için ballı ılık su iyi ve doğal bir müshildir. İshal olunca bol su içmek dehidrasyonu önler. İshal rahatsızlığında patates yemek, pirinç, havuç, elma gibi lifli gıdalar tüketmek ishali azaltırken, yoğurt bağırsaklar için iyi bir temizleyicidir.

Adet kanaması. Adet krampları için en iyi tedavi sıcak komprestir. Sıcak su torbasını karnınıza koyduğunuzda kaslar gevşer ve bölgedeki kan akışı hızlanır.

Karın ağrınızı geçirmek için ne rahatsızlığınız olduğunu anlamanız tedavi için önemlidir. Vücudunuzu tanımanız ve onu dinlemeniz rahatsızlığınızın kaynağını size gösterebilir. Her insanın metabolizması farklıdır ve farklı gıdalara karşı hassasiyet gösterebilir.  Gıda intoleransı ve hazımsızlık karın ağrısına sebep olurken bu gıdaları tüketmemek iyi bir korunma yoludur.

Sıradaki içerik:

Karın Ağrısından Kurtulmak İçin Ne Gerekiyor?